32° Knight Commander of the Court of Honor (KCCH)
Former Members
     

KCCH LAST NAME FIRST NAME SUF
      
1915/10/20 HARRIS SAMUEL LESSER
1915/10/20 KEERAN CLAUDE ANDREW
1915/10/20 NEWTON FRANK RICHARDS
1915/10/20 NEWTON WALLACE HOLCOMBE
1917/10/16 CLIETT ORAN WYNN
1917/10/16 FLOWERS ELISHA BEAUREGARD
1917/10/16 GROOS WILLIAM
1917/10/16 SYERS WILLIAM DOWNS
1919/10/21 BOTSFORD GEORGE THRAHL
1919/10/21 COOK GEORGE ANDREW
1919/10/21 COPPARD MARTIN
1919/10/21 DAVIS JAMES FRANCIS
1919/10/21 KING LEONARD WILLIAM
1919/10/21 MCLELLAN HUGH
1919/10/21 MCVEA LEWIS
1919/10/21 PETERSEN EDWARD S.
1919/10/21 RABE HENRY
1919/10/21 ROWAN MAYNARD ARTHUR
1919/10/21 WINSOR GEORGE HENRY
1919/10/21 ZANDER EMANUEL
1921/10/18 BURNS ROBERT
1921/10/18 CALHOUN JAMES CLAYTON
1921/10/18 DUDERSTADT HENRY
1921/10/18 FORE BLAKE DAVIDSON
1921/10/18 HUDSON WILLIAM MOORE
1921/10/18 MACLEOD NORMAN
1921/10/18 NORTON ARTHUR EARL
1921/10/18 PRICE WILLIAM WESLEY
1921/10/18 SCHUESSLER CHARLES JOHN
1921/10/18 SEALE ELI CALAWAY
1921/10/18 THORN CHARLES HIGHTOWER
1921/10/18 VERMILLION JOHN WYGAL
1921/10/18 WALKER ROBERT HAMILTON
1921/10/18 WATTS ELMER
1921/10/18 WEBER HENRY WILLIAM
1923/10/16 ANDERSEN CARL CHRISTIAN
1923/10/16 BETHGE PAUL HERMAN
1923/10/16 BURNETT ROBERT LEE JR.
1923/10/16 HAMILTON HARRY WHITTEN
1923/10/16 MITCHELL WALTER WILLIAM
1923/10/16 O'CONNELL DANIEL
1923/10/16 STANFORD FREDERICK RICHARD
1923/10/16 WELDON ISSAC OSCAR
1923/10/16 WOFFORD HENRY ROLLINGS
1925/10/20 ADAMS GILES ERNEST WM
1925/10/20 BUCK BEAUMONT BONAPARTE
1925/10/20 BURSLEY WILLIAM ESTERBROOKE
1925/10/20 DIETZ IRVING MCDONNOUGH
1925/10/20 WHARTON HARRY GRAHAM
1927/10/18 DAVIS MARCUS WELDON
1927/10/18 EDGAR ROBERT CHARLES
1927/10/18 HILL H. PHILIP
1927/10/18 HILL JOHN LOU
1927/10/18 HINDS ERNEST
1927/10/18 LOMAX JOHN TURNER
1927/10/18 METCALFE RAYMOND FRANKLIN
1927/10/18 MICHAEL ARTHUR MANSFIELD
1927/10/18 ROBERTSON HUGH REID
1927/10/18 STRICKER JOHN
1927/10/18 STRICKLEN ELZA ELBERT
1927/10/18 THOMAS MILLARD FILMORE
1927/10/18 WARE JESSE CLAIRMOND
1929/10/22 HOLMGREEN JULIUS HERMAN
1929/10/22 MARKER ANDREW ROY SR.
1929/10/22 MCGEE JOHN SIMPSON
1929/10/22 MUSE WILLIAM EDGEWORTH
1929/10/22 SMITH JULIAN ERRETT
1929/10/22 TRACY NATHAN KIMBALL
1929/10/22 WOELTZ EDWIN HENRY
1931/10/19 GRIFFIN FRANCIS BOOKER
1931/10/19 WINTERS JAMES EPLEY
1935/10/22 CUDE GUY
1935/10/22 WEINBERGER CHARLES EDWARD
1939/10/17 TIPS CHARLES RUDOLPH
1939/10/17 HUNTRESS FRANK GRANGER
1939/10/17 MOTSCH RUDOLPH JOHN
1939/10/17 THOMASON JAMES FRANK
1941/10/21 BIRKENMEYER KARL
1941/10/21 GARVEN WILLIAM EARL
1943/10/19 CALLAHAN SAMUEL XAVIER
1943/10/19 DURDEN JERRY MIRAH
1945/10/16 DAVIS GEORGE ADAM
1945/10/16 DIETERT OTTO FREDERICK
1945/10/16 LUMPKIN ANDERSON HAYS
1945/10/16 MARIETTA SHELLY URIAH
1945/10/16 MCGOWEN JOSEPH EUGENE
1945/10/16 MOURSUND TRAVIS BRUCE
1945/10/16 RAEBER FRANK CHARLES
1945/10/16 WRIGHT RENNIE
1945/10/21 AIKMAN WILLIAM MARTIN
1945/10/21 COCKRELL WELDON
1945/10/21 HOESLI WILLIAM MARTIN
1945/10/21 PENNINGTON BENJAMIN FRANKLIN
1945/10/21 WELCH JOHN STEPHEN
1949/10/18 BLASINGAME THOMAS CARTER  
1949/10/18 DUKE JIM FLATT
1949/10/18 POPE ROY LEON
1949/10/18 SHAFER TROY ANDREW
1949/10/18 SMITH THOMAS NEWTON
1949/10/18 WIER MAXCEY HARRIX
1951/10/16 LEINWEBER ROY GEORGE
1951/10/16 MCFARLAND VAN HAILE
1951/10/16 MCILVAIN ROBERT WALLACE
1951/10/16 PETERS CLIFFORD TROY
1951/10/16 SEARS JOSEPH MARSHALL
1951/10/16 SHANNON JOHN ANDERSON
1951/10/16 SMITH MILTON LOCKHART
1951/10/16 WALTER FREDERICK REESE
1953/10/20 BARNES CLIFTON RENWICK
1953/10/20 COLSON EDWARD EMMAUEL
1953/10/20 MASSEY JOHN RAYMOND SR.
1953/10/20 ROBINSON ROGER FINNELLE
1953/10/20 WOOD JOHN BYRUM
1955/10/18 BROADDUS ROBERT CALDWELL
1955/10/18 DENECAMP GUSTAVE ADOLPH SR.
1955/10/18 GOTT CLYDE MORRIS
1955/10/18 GUEST LUTHER MARTIN
1955/10/18 HALL FREDERICK SIEGEL
1955/10/18 LEE WILLIAM LECEL
1955/10/18 MILLER EDWARD LEWIS
1955/10/18 SEALE EVERETT YOUNG
1955/10/18 TAFOLLA JAMES JR.
1957/10/22 CORSER FELIX LAMAR
1957/10/22 KANAGA HAROLD DANA  
1957/10/22 KILGORE JESSE THOMAS
1957/10/22 NUNN HAROLD ALFRED
1957/10/22 REHBERG REINHARD FREDERICK
1957/10/22 VAUGHAN ALBERT FLOYD
1957/10/22 WRIGHT WILLIAM THOMAS SR.
1959/10/20 BLALOCK WILLIAM ROGERS
1959/10/20 GLASSCOCK HERBERT EDGAR
1959/10/20 HABERKORN HARRY L.
1959/10/20 HARRIS DUDLEY THOMAS
1959/10/20 MARTIN ARTHUR WAYNE
1959/10/20 PUCKETT JAMES FRANCIS
1959/10/20 WOGSTAD EVERET ORRELL
1959/10/20 WRIGHT ARTHUR PERRY
1961/10/17 ANDERSON CHARLES WILLIAM
1961/10/17 CANDY LOUIS
1961/10/17 HARDIN ALVIN CLYDE
1961/10/17 HARRIS MOSE JEROME
1961/10/17 HEDRICK MORDA LOEE
1961/10/17 HUGHES FRED CUSTER
1961/10/17 MYERS HURSCHEL LESTER
1961/10/17 THOMAE ADOLPH
1961/10/17 WESTROPE RICHARD STAFFORD
1963/10/22 COPE FRED MALTHANER
1963/10/22 COTULLA WILLIAM PAUL  
1963/10/22 HINDMAN G.D.
1963/10/22 MURRAY WILLIAM OWEN JR.
1963/10/22 STEPHENSON WILLIAM DOW
1963/10/22 SUITOR CHESTER ATKINS
1965/10/19 BRIGGS JOHN CLIFFORD
1965/10/19 LAHSER CARL WILLIAM
1965/10/19 MCDONALD THOMAS HARVEY
1965/10/19 MUMME EDDIE OSCAR
1965/10/19 RAY WILLIAM CLYDE
1965/10/19 WILLIAMS HOMER ALEXANDER
1965/10/19 WURZBACH OLIVER ELWOOD
1967/10/03 ADAMS JACK ERNEST
1967/10/03 CUDE ELTON RAY SR.
1967/10/03 DYER JAMES ANDREW
1967/10/03 KEITH JAMES WELLBORN  
1967/10/03 LANCASTER DAVID DUDLEY
1967/10/03 TRUETT JOHN FRANKLIN
1969/10/20 DEANE MARVIN THOMAS  
1969/10/20 EWING HUBERT LARKIN
1969/10/20 GLAUSER WILLIAM HENRY
1969/10/20 GRAYSON REX HERRIN
1969/10/20 NATIONS CARROLL AVENT  
1969/10/20 SMITH J. FLOYD
1969/10/20 WARREN CURTIN LEON  
1969/10/20 WILLIAMS MARCUS NEAL  
1971/10/18 BALL THOMAS ARMOUR  
1971/10/18 BUCKNUM LEE CORNELL  
1971/10/18 CONES JOHN WALTON JR.
1971/10/18 ERBEN ELMORE HILMAR
1971/10/18 EZELL CAMP CLAUDE
1971/10/18 FULLER EARL
1971/10/18 INGLEFIELD RALPH HENRY
1971/10/18 KEY GLENN EDWIN  
1971/10/18 TARNAVA CHRISTOPHER SR.
1971/10/18 TOLIVER CHARLES ASBURY  
1973/10/15 ALLBRIGHT BENJAMIN RAYMOND
1973/10/15 BROOKS GEORGE HENRY
1973/10/15 BURKETT IRA LESTER  
1973/10/15 CLEVELAND HORACE MURPHY  
1973/10/15 CUNNINGHAM BARNEY
1973/10/15 FRANK WALTER WINFIELD
1973/10/15 GISH THOMAS DAVIS
1973/10/15 JENNINGS WILLIAM TRAVIS  
1973/10/15 MALCOM JOSEPH DALE
1973/10/15 MULLINS JAMES PAUL  
1973/10/15 PULLEN ABRAHAM  
1973/10/15 ROBBINS JAMES SCOTT
1973/10/15 SCHWEERS BRUNO AUGUST
1973/10/15 SCOTT JAMES AMMON
1975/10/20 ADAMS JAMES HILL
1975/10/20 BELLER KENNO SIMON
1975/10/20 BILVINS ALBERT DEWITT
1975/10/20 BRAUER CLINTON HENRY
1975/10/20 BRIGGS WILLIAM COOKE JR.
1975/10/20 DEAN ALBERT JR.
1975/10/20 HARDEE WILLIAM LOVE  
1975/10/20 HUMPHREYS ROBERT ELLISON  
1975/10/20 NELSON JOHN ROY  
1975/10/20 RUSSELL YANCYLEWIS
1975/10/20 SPENCER JAMES LESLIE  
1975/10/20 VEST DEED LAYAFETTE
1977/10/17 ADAMS ADAM JAMES
1977/10/17 BOULDIN BEDFORD LEON  
1977/10/17 CANNON MERRITT ROYSTON  
1977/10/17 ELLIOTT SAM GRANVILLE
1977/10/17 FOWLER LEO STANLEY
1977/10/17 HILLMER DENNIS FRANKLIN  
1977/10/17 MORRIS ROBERT EUGENE  
1977/10/17 NAYLOR BRYAN ANTHONY JR.
1977/10/17 PEBLEY HOWARD TAFT SR.
1977/10/17 PRICE WILLIAM HERBERT SR.
1977/10/17 PROFFER STANLEY KENT  
1977/10/17 RAMSEY EDWARD EUGENE  
1977/10/17 ROBERTS FRED EARL  
1977/10/17 WILHITE STEPHEN ALLAN  
1979/10/15 MELTON ROBERT ALLEN  
1979/10/15 MOORE EARLE WAYNE  
1979/10/15 POOL SHERREL ANDREW
1979/10/15 REID CECIL VICTOR  
1979/10/15 SILHAVY FRANK VICTOR  
1979/10/15 SIMMS CLAUDE CHANDLER
1979/10/15 SKAGGS VERNON SHELDON
1971/10/19 BASS JAMES OZIE  
1971/10/19 EISENSTEIN HARRY ISADORE  
1981/10/19 JETT THEO ROBERT
1981/10/19 KEYES RALPH EUGENE  
1981/10/19 KLINE SIDNEY  
1981/10/19 PALETZ MILTON BERNARD  
1981/10/19 RIVERS JAMES GIDEON  
1981/10/19 ROPER GEORGE MANN JR.
1981/10/19 ROSE JAMES DAVID  
1981/10/19 ROSE ORVAL RICHARD  
1981/10/19 ROYAL ROBERT CLIFTON SR.
1981/10/19 TAYLOR OLIVER ADDISON JR.
1981/10/19 ZACHRY HENRY BARTELL  
1983/10/17 BELZ NORMAN HOWARD  
1983/10/17 COMPARETTA GUY FRED
1983/10/17 HASBROOK ROBERT LEE  
1983/10/17 KURTH HARRY H.  
1983/10/17 MONGITE SOL SAMUEL
1983/10/17 RICHMOND SAM DAWSON  
1983/10/17 ROVIRA RAYMOND  
1983/10/17 TATE WILLIAM NEVELS JR.
1985/10/21 BEMIS DONALD ERWIN  
1985/10/21 HATTER JAMES BRUCE  
1985/10/21 HOWARD HAMPTON DUVAL JR.
1985/10/21 JOHNSTON AMIL WHITFIELD  
1985/10/21 MUELLER CLIFFORD A.  
1985/10/21 NOLAN JOHN DEWEY  
1985/10/21 REEVE EZEKIEL BERRY  
1985/10/21 RIVERS GEORGE HENRY  
1985/10/21 SPEARS FRANKLIN SCOTT  
1985/10/21 UTZ LESTER MILTON  
1987/10/19 CORDER WILLIAM NEWTON  
1987/10/19 ELLISON ALTON RAY  
1987/10/19 HARRISON LLOYD F.  
1987/10/19 MATHEWS ARTHUR ETHAN  
1987/10/19 MOORE LOUIS LEE  
1987/10/19 SOLOMONSON HENRY LOUIS JR.
1987/10/19 SYMONS GLEN ALBERT SR.
1987/10/19 UECKER HERBERT MARVIN  
1987/10/19 WOOD KENNETH JOSEPH  
1987/10/19 YATES THOMAS FREDERICK  
1989/10/16 CRAIN CHARLES EDWARD JR.
1989/10/16 ESHLEMAN ROBERT IRVING  
1989/10/16 KIOLBASSA EDWARD STANLEY JR.
1989/10/16 GUNN CURTIS CONWAY  
1989/10/16 TOWERS LLOYD WINSTON SR.
1991/10/21 ADAMS GARLAND TRUETT  
1991/10/21 BOOKER ROBERT ROY  
1991/10/21 GRAHAM EDWARD L  
1991/10/21 HERNANDEZ MAURICIO GUERRERO  
1991/10/21 RUSHTON ALBERT EARL  
1993/10/18 BRAUN ARTHUR ADOLPH  
1993/10/18 DRAPER FRANK EARNEST JR.
1993/10/18 GELLENBECK RALPH ERMON  
1993/10/18 MCMAHON LEON YORK  
1993/10/18 STORY ALBERT LEEROY  
1995/10/09 COOPER ROBERT EUGENE  
1995/10/09 COTTEN CARL BENTON  
1995/10/09 FALCON ELIAS GARCIA  
1995/10/09 WEST WILLIAM ROBERT  
1997/10/06 MCKIBBIN VERYL LAMONT  
1997/10/06 PONDER ORVAL THELWYN  
1997/10/06 VEST EDGAR CHARLES  
1999/10/04 BERG ELLIOT MARVIN  
1999/10/04 CROZIER LEROY KENNETH  
1999/10/04 DRUMM MILTON ALBERTIS JR.
1999/10/04 LUYSTER LAWRENCE GERALD  
1999/10/04 MCGUIRE TERRANCE EDWARD  
1999/10/04 RIGGS ELBERT EUGENE JR.
1999/10/04 SLADE HALSEY CEDRIC JR.
1999/10/04 WONG FEDERICO  
2001/11/17 DIXON BRUCE GERALDON  
2001/11/17 EBNER ELDIE ELWARD  
2001/11/17 GIESE PERCY VERNON  
2001/11/17 HOLMAN MILBURN CLAUDE  
2001/11/17 ROBINSON BERT DELEON JR.
2003/10/06 FULLWOOD ALFRED FONSO  
2003/10/06 REIMERS ARTHUR JEROME  
2003/10/06 SONNEBORN JAMES EGLINTON  
2003/10/06 VILLARREAL HERMES  
2003/10/06 WOLFF NELSON WILLIAM  
2005/10/03 CRICKARD KENT BRADLEY  
2005/10/03 POMROY JIMMY HENRY  
2005/10/03 YEGLIC JOHN STEPHEN  
2007/11/10 JACOBS HAROLD E.  
2007/11/10 SALINAS GEORGE  
2007/11/10 SMITH LOYD CLARENCE JR.
2009/10/03 MCMINN MONTY RUEY  
2009/10/03 OBER-HAUSER JOSEPH ERIN  

Affiliated and Dual Members

KCCH LAST NAME FIRST NAME SUF
AFFILIATED FROM
  
1905/10/19 HEIL LEONARD ALAN   SAN JACINTO LODGE OF PERFECTION NO. 6 (HOUSTON); HOUSTON CHAPTER KNIGHTS ROSE CROIX NO. 3; PIKE-TUCKER COUNCIL KNIGHTS KADOSH NO. 1 (GALVESTON); TEXAS CONSISTORY NO. 1 (GALVESTON); AS A SINGLE MEMBER 1912/09/19
1981/10/19 KEYES RALPH EUGENE   Houston Consistory 1987/03/05
1996/10/09 JESSOP KARLE LEROY   VENTURA (CALIFORNIA) CONSISTORY
1999/10/04 ELSON ANDREW NEAL   Miami (FL) Consistory 2005/05/05 as a dual member