33° Inspector General Honorary
Former Members
     

33° LAST NAME FIRST NAME SUF
     
1913/01/17 VANDERHOEVEN THOMAS TEMPLEMAN
1915/10/22 FLY WILLIAM SEAT
1915/10/22 PATTERSON JAMES AUGUSTUS
1915/10/22 WASHER NATHAN MOSES
1917/10/19 BOYCE WILLIAM WARD
1917/10/19 MCDANIEL ALFRED CLIFTON
1917/12/15 BALL ROBERT LEE
1917/12/15 HAILE JOHN HENRY
1920/02/21 GOULD STEPHEN
1920/02/21 MATHIS PUTT DARDEN
1920/02/21 HALL CHARLES DAVID
1922/02/21 HORNER HERMAN
1922/10/18 GOODMAN LEON STANLEY
1923/11/21 CARTER ARTHUR EDWIN
1923/11/21 FARMER WILLIAM CARLTON
1923/11/21 HILL THOMAS OLIVER
1923/11/21 STORMS ARTHUR JOHN
1923/11/23 BURNS FRED AVERILL
1925/10/23 BOOTHE ROSS
1925/10/23 HILLYER FRANCIS LORRAINE
1925/11/24 SOULE CHARLES ALLOND
1927/12/26 BATCHELOR SLOAN LAFAYETTE
1927/12/26 DUNSMORE JACK DRUMMOND
1927/12/26 ELLIS WILLIAM ALVIN
1927/12/26 KEMP JOHN
1927/12/26 LANG SYLVAN
1927/12/26 MOURSUND ANTON NORWALL
1927/12/26 SIMPSON HARVEY MOTEN
1927/12/26 TOMEY WILLIAM SENTNEY
1927/12/26 VANDERVOORT FREEGIFT
1929/10/25 GOLDSTEIN EPHRAIM MORRIS
1929/11/23 FLETCHER FRED
1929/11/23 IRVIN LONNIE
1929/11/23 MCINTOSH WILLIAM MCKAY
1929/11/23 SPARKS WALTER CHARLES
1932/02/13 CAMERON RALPH HAYWOOD
1932/02/13 EIFLER WILLIAM F.
1934/06/05 FORBES MARRELL ALLEN
1936/01/10 REED CLINTON PHILLIP
1938/01/15 ELDRIDGE TITUS ARMSTEAD
1940/01/18 ABRAHAMS JOSEPH EMANUEL
1940/01/18 KELLER VICTOR
1941/12/11 GRABENHEIMER GABRIEL GROVER
1941/12/11 WARNER DONALD AMOS
1943/12/04 GREEN ERNEST TAYLOR
1943/12/04 SPANG FRANK ARMITAGE
1945/12/01 BALL WILLIAM BARTON JACK  
1945/12/01 CHILDERS MARVIN ALONZO
1945/12/01 SIMON FRANK LOUIS
1945/12/01 SIMPSON WILLARD EASTMAN
1948/03/24 BALL ARTHUR HERSHEY
1948/03/24 HARLOS ALFRED WILLIAM
1948/03/24 KNOX GEORGE PIERCE
1948/03/24 WHITNEY JAMES FRANKLIN
1949/10/21 BUTT HOWARD EDWARD  
1949/10/21 CASH CLARENCE MCCLELLAN
1949/10/21 DAVIS CARROLL RAY  
1949/10/21 PEPER JOHN EDGAR
1951/12/21 BAETZ ERNEST ARTHUR
1951/12/21 BRANNON ROBERT BRUCE
1951/12/21 JACOBS LEON
1951/12/21 JONES JESSE SAMUEL
1951/12/21 KELLEY ROGERS CASWELL
1951/12/21 MORRIS WILLIAM GEORGE
1953/11/29 DUNSMORE JOHN PHILIP
1953/11/29 LORING PORTER FRED
1953/11/29 ROGERS HARRY HAZAEL
1955/12/10 CHAPMAN SAMUEL ALBERT
1955/12/10 NORMAN HARDIE SCOTT
1955/12/10 RUIZ ESPIRIDION GARCIA
1955/12/10 WALLACE WILLIAM HARVEY  
1955/12/10 WILDENTHAL ARTHUR
1957/12/14 LAWRENCE ELLIOTT PAT
1957/12/14 RUTLEDGE JOHN HENRY
1957/12/14 TRIESCH HILMAR AUGUST
1957/12/14 TURNEY VALRIOUS PAUL
1959/11/28 BURKE DAVID BRINKLEY
1959/11/28 QUIN CHARLES KENNON
1959/11/28 SCHUEPBACH GLEN KENNETH
1961/12/16 BANKS CLINTON STANLEY SR.
1961/12/16 BURRIS WILLIAM JENNINGS
1961/12/16 DRIGGERS LOUIS  
1961/12/16 HIRSHBERG HENRY ADLER
1963/10/30 HOLMGREEN MELROSE WILLIAM
1963/10/30 KIZER JAMES GARDNER  
1963/10/30 MCALLISTER WALTER WILLIAMS  
1963/10/30 MORRIS FORREST WILDER
1965/12/18 DUNSMORE ROY EDWARD  
1965/12/18 HERSHEY LINCOLN ANDREW  
1965/12/18 NORVELL JAMES RANKIN
1967/12/02 CLEGG WILLIAM CARNEY
1967/12/02 GOSNELL HAROLD CORNELIUS  
1967/12/02 MOODY DAVID REESE  
1967/12/02 O’CONNOR ROBERT BURNS  
1967/12/02 SCHEH ADOLPH OSCAR  
1967/12/02 STEVENSON COKE ROBERT
1967/12/02 WEATHERBY JIM WALTER  
1969/10/23 LANCASTER BLAKE NATHANIEL  
1969/11/22 GRIFFIN FLOYD JAMES  
1969/11/22 HICKS JACK GEORGE  
1969/11/22 KENDALL MAURICE MCKINLEY  
1969/11/22 REISCHLING ROBERT CHARLES  
1969/11/22 YOUNG WILLIAM CHARLES  
1971/11/23 BARROW CHARLES WALLACE
1971/10/21 KITCHEN CARR POOL
1971/11/23 CALHOUN EDWIN CRAWFORD
1971/11/23 LENCSES JOSEPH
1971/11/23 MCBRIDE VESTAL FRANKLIN  
1971/11/23 MILLBURG JOHN ALBIN  
1971/11/23 ROSENBERG WILFRED FRED
1971/11/23 SCHILLER GLENDON RAYMOND  
1971/11/23 SPEARS ADRIAN ANTHONY  
1971/11/23 UECKER HENRY WILLIAM  
1972/10/26 GARZA LIONEL  
1973/12/08 ASHCRAFT JAMES BUFORD III
1973/12/08 BERNHARD STERLING VAUGHN
1973/12/08 BOWARD RICHARD CARL  
1973/12/08 EUBANKS SAM HOUSTON
1973/12/08 HERNDON FOSTER COOPER
1973/12/08 LEVINE THOMAS CLARENCE  
1973/12/08 ROSE HARRY DAVIS  
1973/12/08 SCHWARZ ARTHUR LOUIS KELLY  
1973/12/08 THOMPSON HUBERT B.  
1973/12/08 WAITZ BRUCE  
1975/12/13 CENTO CHRISTY ROBERT
1975/12/13 FANKHAUSER GLENN HENRY  
1975/12/13 GREEN EUGENE BARROW  
1975/12/13 GURLEY BERT ELIJAH  
1975/12/13 SCHLIERER HAROLD GEORGE
1977/12/14 ALLEN PHILLIP WAYNE  
1977/12/14 BOULTINGHOUSE OSCAR WILLIAM  
1977/12/14 JONES JOHN CULBERTH JR.
1977/12/14 MULCAHY DONALD MAX  
1977/11/12 PARSONS WILLIAM GASTON  
1979/12/11 OWEN WINTFORD HENRY  
1979/12/11 PARRISH WILLIAM EARL  
1979/12/11 STRINGER ALTON GASTON  
1979/12/11 VINYARD HERMAN JR.
1981/11/07 DYCHES MARION SAMUEL  
1981/11/07 GILMORE LESLIE LYNN  
1981/11/07 MCINTIRE JAMES EDGAR  
1981/11/07 PAXTON JAMES NELSON JR.
1981/11/07 SINCO HARRY  
1981/11/07 TAMSETT FRANK SAMUEL  
1981/11/07 WURZBACH FREDERICK ARTHUR  
1983/11/19 FERNANDEZ DAVID GARCIA SR.
1983/11/19 JACOBS MILFORD NAT  
1983/11/19 KELLY JOHN EDWARD  
1983/11/19 LEE JACK BENNETT  
1983/11/19 MARKS GEORGE ENOCH  
1985/11/23 ALEXANDER MALCOLM  
1985/11/23 CARTRETT CALVIN CARLTON  
1985/11/23 HYDE THOMAS CECIL  
1985/11/23 LORING PORTER FRED JR.
1985/11/23 SMALLWOOD VERNON OTTO  
1987/11/21 ADERS ARTUR WILLI  
1987/11/21 HENDERSON JOHN SAMUEL  
1987/11/21 KAUFFMAN FRANK PHILIP  
1987/11/21 KIRKHAM ORVAL A.  
1989/11/18 ALLOWAY HARRY FRANCIS  
1989/11/18 ASKIN KENNETH C.  
1989/11/18 CARLILE EARL DEAN  
1989/11/18 LEAKEY FRANK NEUMAN  
1991/11/30 CABALLERO JESUS RODOLFO JR.
1991/11/30 DODGE MARSHALL HUNTER  
1991/11/30 HEATON EARL GLENN  
1991/11/30 RUTLEDGE WILLIAM WARREN JR.
1991/11/30 STOKER DEWEY WILLIAM  
1991/11/30 WINGO BURREL WILSON  
1993/11/20 COBEN JULIUS HARRY  
1993/11/20 JONES FRANK COCKEMS  
1993/11/20 JOSEPH JULIUS VIRGIL  
1993/11/20 SCHERO ROBERT JOE SR.
1993/11/20 SEEDS ELMER WALTER  
1995/11/04 COLEMAN BERTRAM E. JR.
1995/11/04 CUNNINGHAM HARRY GLEN  
1995/11/04 FAIRCHILD RUFUS VERNON  
1995/11/04 MEIER ARTHUR CLAYTON  
1997/11/15 FAULKNER JOE  
1997/11/15 SCOFIELD WILLIAM DAVIS  
1997/11/15 WORMSER YESNER MEYER  
1999/11/20 DAVILA HECTOR VERA  
1999/11/20 HENRY WILLIAM JEPPESEN  
1999/11/20 NEWCOMB GEORGE THOMAS  
1999/11/20 MADORSKY DAVID DIAMOND  
2001/11/17 MOREHEAD THOMAS GARNETT  
2001/11/17 SORELL LAURENT  
2001/11/17 GEORGE EMMETT CLAYTON  
2003/11/11 CONDREY JAMES ROBERT  
2003/11/11 LUCAS ROBERT LAWRENCE  
2003/11/11 MOOSEGIAN HARRY JACKSON  
2003/11/17 BRISCOE DOLPH JR.
2005/11/11 HEDGCOTH JOHN HARRISON JR.
2005/11/11 SCHLIETER EDWARD M.  
2007/11/10 BROOKS GERALD WAYNE  

Affiliated and Dual Members

33° LAST NAME FIRST NAME
AFFILIATED FROM
  
1913/01/17 BLACKSTONE JOHN KIBBEY Dallas Consistory in 1918
1973/10/18 HOOP GEORGE EDGAR Tampa Consistory as a dual member 1983/05/15
1973/11/10 NELSON KLEMENS MARTIN Armed Forces Consistory (Fort Leavenworth, KS) 1981/05/07
1979/11/10 MORRIS ROBERT LEROY Albert Pike Consistory, Washington D.C., as a dual member 1985/12/27
1987/04/03 RODRIGUEZ JOSE Miguel Aleman Consistory (Tamaulipas, Mexico) 1995/07/26 (by approval of the S.G.I.G. given 1999/01/19)
1995/10/10 POSTEL CHARLES WESLEY American Military Consistory as a dual member 2001/07/01
1995/12/19 SPIVEY JIMMY LAFAYETTE Dallas Consistory as a dual member 1994/03/03
1996/06/07 SORELL LAURENT Romanian Supreme Council as a dual member 1996/06/07
1999/10/05 HOLLINGSWORTH JAMES FRANCIS Dallas Consistory as a dual member 2000/03/02