EXECUTIVE COMMITTEE

Reese L. Harrison, Jr., 33°, Chairman
The Executive Committee is composed of the Personal Repre
sentative who serves as Chairman, the four presiding officers, the Almoner, Treasurer and Secretary, and such additional members who may be appointed by the Personal Representative. The Almoner, Treasurer, Secretary and such additional members as may be appointed by the Personal Representative are ex-officio non-voting members of the Executive Committee. See Article IX, Section 1
of the Bylaws of each of the four C
oordinate Scottish Rite Bodies.
See Current Officers for a list of these officers.

 

ADVISORY COMMITTEE
Reese L. Harrison, Jr., 33°, Chairman
The Advisory Committee is composed of the Personal Repre
sentative who serves as Chairman, the elected officers of each Coordinate Body, the Almoner, Treasurer and Secretary, and such additional members who may be appointed by the Personal Representative. The Almoner, Treasurer, Secretary and such additional members as may be appointed by the Personal Representative are ex-officio non-voting members of the Advisory Committee.
See Article IX-A, Section 1 of the Bylaws of each of the four Coordinate Scottish Rite Bodies.
See Current Officers for a list of these officers.

 

The following Committees are appointed by the Presiding Officer of each of the four
Coordinate Scottish Rite Bodies. See Article VIII of the Bylaws of each
Coordinate Scottish Rite Body:     

AMERICANISM COMMITTEE

Samuel W. Green, III, 32°, Chairman
Samuel W. Green, Jr., 33°, Vice-Chairman
Charles W. Lloyd, Jr., 32° KCCH
Paul-Raymond Buitron, III, 32° (Laredo)
Tommy C. Wimberly, 33° (Coastal Bend)
Dillon Vanderford, 32° KCCH (Rio Grande Valley)
Benjamin M. Yudesis, 33° (Rio Grande Valley)
All Elected and Appointed Officers of the four Coodinate Scottish Rite Bodies

  

ARM-IN-ARM (MENTORING) COMMITTEE
Gregory D. Wright, 32° KCCH, Chairman
Jerry D. Bible, 32° KCCH, Vice-Chairman (Kerrville)
Errol A. Pena, 32°, Vice-Chairman (Coastal Bend)

Nick R. Ramos, 32° KCCH, Vice-Chairman
Dillon Vanderford, 32° KCCH,Vice-Chairman (Rio Grande Valley)
Marty L. Bartlett, 32°
Adam Campbell, 32°
H. Nelson Dunn, 32° KCCH
Ralph A. McLeod, 32° KCCH

David Vickers, 32°
William J. Viner, 32° KCCH
Master of Ceremonies of Lodge, Chapter and Consistory
The Knights of St. Andrew

      

BICYCLE BRIGADE

Thomas G. Young, 32° KCCH, Chairman
Weylan R. Arnold, 32° KCCH
John R. Dunn, 32° KCCH, KSA
Robert L. Jett, 33°
Benjamin F. Linduff, 32° KCCH

 

GREETERS AND RECEPTION

William J. Viner, 32° KCCH, Chairman
Experts and Assistant Experts of Lodge, Chapter
and Consistory, and Deacons of Council

  

KITCHEN KREW

 

MASONIC EDUCATION COMMITTEE
Reese L. Harrison, Jr., 33°,
Director
Benjamin F. Linduff, 32° KCCH, Deputy Director
Eugene A. "Tony" Meyer, Jr., 33°, Registar
Thomas B. Ball, 33° (Rio Grande Valley)
Jerry D. Bible, 32° KCCH (Kerrville)
Clinton M. M. McKenzie, 32° KCCH
Errol A. Pena, 32° (Coastal Bend)

  

MEMBERSHIP COMMITTEE
Benjamin F. Linduff, 32° KCCH, Chairman
Paul W. Adkins, 33°,Chairman Emeritus
John H. V. Lorch, 32° KCCH, Vice-Chairman
Ralph A. McLeod, 32° KCCH, Vice-Chairman

REUNION PRODUCTION COMMITTEES:
(Appointed by the Executive Committee of the four Coordinate Scottish Rite Bodies.
See Article IX, Section 3, of the Bylaws of each Coordinate Scottish Rite Body.)

EXECUTIVE PRODUCERS
Reese L. Harrison, Jr., 33°
Rob
ert L. Jett, 33°
Gerald F. Nowotny, 33°
James W. Todd, 33°

  
ASSOCIATE PRODUCER / PRODUCTION MANAGER
James A. Rodriguez, 33°

 

ALTAR

Hermilo Cruz, Jr., 32°, Chairman
Jimmy H. Pomroy, 32° KCCH, Chairman Emeritus
Ricardo Baldarrama, 33°, Chairman Emeritus
Richard Little, 32°
Luis A. Recio, 32°, KSA
Carl A. Rodriguez, 32°, KSA
George Rodriguez, 32°

 

CLASS DIRECTORS

Garland Glenn Kreger, 32° KCCH, Chairman
Gustavo "Gus" Zamora, 32° KCCH, Chairman Emeritus
Jules D. Frapart, 32°
Mike Gonzales, 33°
Masters of Ceremonies of Lodge, Chapter and Consistory,
Marshal of Ceremonies of Council

 

CREDENTIALS

Ronald Gehring, 32° KCCH, Chairman
William B. Sessums, 32° KCCH,
Vice-Chairman
Experts and Assistant Experts of
Lodge, Chapter and Consistory,
and Deacons of Council

 

DEGREE MASTERS

4th Degree:
Pedro A. Alanis, 32° KCCH, KSA
James A. Rodriguez, 33°
Mark A. Schlieper, 32° KCCH (McAllen)
John H. Hedgcoth, Jr., 33° (Mathis)

14th Degree:
Dr. James W. Todd, 33°
Joe N. Rodriguez, 32° KCCH (Brownsville)
Gerald W. Brooks, 33° (Coastal Bend)
18th Degree:
John R. Dunn, 32° KCCH
Arturo C. Nelson, 32° KCCH (Brownsville)
30th Degree:
James A. Rodriguez, 33°
Donald H. Flanary, III, 32°
Thomas B. Ball, 33° (Hidalgo County)
32nd Degree:
Everett E. Williams, 33°
Thomas B. Ball, 33° (Hidalgo County)

 

DEGREE MASTERS EMERITUS

30th Degree:
Reese L. Harrison, Jr., 33°
32nd Degree:

Graham H. Childress, 33° (Ozona)

 

JEWELRY, CAP AND RING

Samuel W. Green, Jr., 33°, Chairman

Charles W. Lloyd, Jr., 32° KCCH
Samuel W. Gree
n, III, 32°
John H. V. Lorch, 32° KCCH
, Emeritus

 

REUNION DIRECTOR GENERALS
Reese L. Harrison, Jr., 33°, Chairman

Gerald F. Nowotny, 33°, Vice-Chairman
Robert L. Jett, 33°
James W. Todd, 33°

 

TILING

Paul W. Adkins, 33°, Chairman
William J. Viner, 32° KCCH, Vice-Chairman
Merlin O. Krueger, 32° KCCH
Albert L. Putnam, 32°
Charles E. Weimer, Jr., 32° KCCH
The Tilers and Sentinel of the
Four Scottish Rite Bodies
Captain of the Host of Lodge,

Guardian of the Temple of Chapter,
Lieutenant of the Guard of Council,
and Captain of the Guard of Consistory

 

WARDROBE

H. Nelson Dunn, 32° KCCH, Chairman
Thomas G. Young, Vice Chairman

George Mills, 33°, Chairman Emeritus

Joseph A. Avalos, 32°
Daniel Lopez, Jr., 32° KCCH

Keith E. Rollins, 32° KCCH
Dill
on Vanderford, 32° KCCH
Harold R. Longmire, 33°, Emeritus

 

REUNION PRODUCTION COMMITTEES:
(appointed by lessor San Antonio Scottish Rite Library and Museum, Inc.
in support of primary tenant San Antonio Scottish Rite Bodies)

AUDITORIUM MANAGER
Edward V. O'Banion, 32° KCCH


AUDITORIUM ASSISTANT MANAGER
Daniel K. Schauer, 32° KCCH


  

AUDIO-VISUAL

Gregordy D. Wright, 32° KCCH, Chairman
Robert C. Madison, 33°, Vice-Chairman
W. F. "Paco" Moore, 32° KCCH
James W. Todd, 33°

 

CURTAINS AND DROPS

Jesus A. Garza, 33°, Chairman

Harold R. "Red" Lohmann, 32° KCCH, Vice-Chairman
Jaime G
arza, 32° KCCH

Mauricio G. Hernandez, 32° KCCH

 

ELECTRICAL

Ralph A. McLeod, 32° KCCH, Chairman
William Markins , 32° KCCH, Vice-Chairman
Harold Jacobs, 3
2° KCCH

Joe Oberhauser, 32° KCCH

PROPERTIES
Harold "Red" Lohmann, 32° KCCH, Property Master
E. B. Harris, 32°
William Markins
, 32° KCCH

Xavier Pena, 32°
Donald D. Starnes, 32° KCCH

 

SOUND

Robert C. Madison, 33°, Chairman
John R. Dunn
, 32° KCCH
Jaime Garza, 32° KCCH

Benjamin F. Linduff, 32° KCCH
W. F. "Paco" Moore, 32° KCCH

 

SWITCHBOARD

Nick R. Ramos, 32° KCCH, Chairman
Edward V. O'Banion, 32° KCCH
, Vice-Chairman
Daniel K. Schauer, 32° KCCH

CHAIRMAN'S COUNCIL
created per SGIG DIRECTIVE dated June 15, 2007; and
appointed by the CHAIRMAN of the EXECUTIVE COMMITTEE

COMMUNICATIONS DIRECTOR
Benjamin F. Linduff, 32° KCCH
assisted by the Information Technology Committee  

FINANCE COMMITTEE
Robert L. Jett, 33°, Chairman
Daniel K. Schauer, 32° KCCH
    
INFORMATION TECHNOLOGY COMMITTEE

William D. Jones, 32° KCCH, Chairman
James A. Rodriguez, 33°, Vice-Chairman
George H. Cheney, Jr., 32° KCCH
Brett L. Doyle, 32°, KSA
Brian M. Schlameus, 32°  
Gregory D. Wright, 32° KCCH

INSURANCE COMMITTEE
Stuart H. Simms, 32° KCCH, JD, Chairman
Daniel K. Schauer, 32° KCCH, CPA
Thomas H. Veitch, 32°, JD, CLU, CPCU  

INVESTMENT COMMITTEE
Larry G. Wallis, 33°, MBA, CPA, CIA, Chairman
Jason R. Dittfurth, 32°
Thomas H. Leverett, 32° KCCH, BBA, CLU, CHFC, LUTFC

LEGAL COUNSEL
Stuart H. Simms, 32° KCCH, JD, General Counsel
Cecil W. Bain, 32°, JD, Deputy General Counsel
Adam Campbell, 32°, KSA, JD, Associate Counsel
William M. Gerhardt, 32°, JD, LLM, Associate Counsel
James A. Rodriguez, 33°, JD, Associate Counsel
Reese L. Harrison, Jr., 33°, JD, Of Counsel